www.romanscy.info
Sadzonki jagody kamczackiej
Nasze gospodarstwo zajmuje się produkcją sadzonek jagody kamczackiej z własnych mateczników. Jagoda kamczacka, znana również jako jagoda haskap, to wyjątkowy gatunek o wyraźnym, słodko-kwasowym smaku. Owoce jagody kamczackiej są bogate w witaminy i antyoksydanty. Oferujemy krzewy w różnych wariantach wiekowych i wielkościowych (multiplaty oraz pojemniki: 0,5 l, 1,5 l, 3,0 l, 5,0 l). Realizujemy zarówno zamówienia hurtowe, jak i zamówienia indywidualne. Ceny za sadzonki ustalamy indywidualnie. Cena uzależniona jest od wielkości zamówienia. Na każdym etapie współpracy służymy profesjonalną radą na temat doboru odpowiedniej odmiany, uprawy oraz pielęgnacji krzewów. Przed przyjazdem do Gospodarstwa, prosimy o kontakt telefoniczny.
O jagodzie kamczackiej
GŁÓWNE INFORMACJE
Jagoda kamczacka (Haskap) obecnie zyskuje coraz ważniejszą pozycję na polskim rynku owoców. Ze względu na duży popyt i nadal zbyt małą podaż, ceny w skupach sięgają nawet do 17 zł/kg. Owoce nadają się zarówno na rynek deserowy (głównie odmiana Wojtek i Ruben), jak i do przetwórstwa.
UPRAWA JAGODY
Jagoda kamczacka, zwana również suchodrzewem sinym jest gatunkiem, który naturalnie występuje na obszarach o klimacie zimnym i umiarkowanym (północna część Europy, Azji, Ameryki Pn.).
Jagoda kamczacka jest krzewem dorastającym do wysokości 2 m. Sadzonki jagody kamczackiej, w przypadku stabilnej zimy (bez odwilży i nawrotów) znoszą mrozy do -46°C. W warunkach doświadczalnych, otwarte kwiaty jagody kamczackiej znosiły wiosenne przymrozki do -7°C, a nawet do -9°C. Rośliny te mają niskie wymagania, zarówno glebowe, jak i pokarmowe i są tolerancyjne pod względem odczynu podłoża – krzewy tolerują pH w zakresie 4,5-8, choć najbardziej odpowiednie dla nich pH wynosi 5,5-6,5. Roślina wymaga gleb lekko kwaśnych, piaszczysto-gliniastych, wilgotnych. Stanowisko powinno być nasłonecznione. Gatunek wyjątkowo odporny na suszę i mróz.
W przypadku jagody kamczackiej, okres jaki upływa od kwitnienia do zbioru dojrzałych owoców jest wyjątkowo krótki i wynosi od 4 do 6 tygodni. Tym samym jagoda kamczacka może być na naszym rynku pierwszym rodzimym owocem w sezonie – jej owoce dojrzewają zarówno przed truskawką, jak i przed agrestem.
Na handlowy plon z plantacji zakładanych z sadzonek dwuletnich, można liczyć zwykle w 3. lub 4. roku od posadzenia. Rośliny plonują corocznie. Nowe odmiany deserowe cechują się plonem do 6-7 kg z krzewu (średnio 3-4 kg). Najważniejsze zalety nowych odmian, to trwałe owoce, równomiernie dojrzewające, które nie osypują się z krzewu. W smaku pozbawione są goryczki lub jest ona lekko wyczuwalna. Jagody można zbierać zarówno ręcznie, jak i maszynowo.
WŁAŚCIWOŚCI OWOCÓW JAGODY
Owoce jagody kamczackiej mają wyjątkowe nie tylko walory smakowe, ale również zdrowotne. Zawierają wiele witamin, mikro i makro elementów, polifenoli, a według kanadyjskich naukowców, poziom antyoksydantów u jagody kamczackiej jest najwyższych wśród owoców. Poziom ten, mierzony wskaźnikiem ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) u jagody kamczackiej wynosi powyżej 240 jednostek, podczas gdy u borówki amerykańskiej 160, a u truskawek tylko 60. Jest to idealna propozycja dla grona osób przywiązującego uwagę do kwestii zdrowego żywienia, bowiem owoce jagody kamczackiej mają właściwości odchudzające, przeciwdziałają nowotworom, chorobom serca i cukrzycy.
Odmiany jagody kamczackiej
Do uprawy w naszych warunkach klimatycznych polecamy odmiany z polskiej oraz kanadyjskiej selekcji:
Atut – odmiana pochodząca z Polski; krzew o rozłożystym pokroju, słabo zagęszczający się, wysokości do 1,5 m; owoce duże, do 2,5 cm długości i 7-8 mm średnicy, lekko wygięte, aromatyczne i słodkie. Owocowanie bardzo obfite, nawet do 4 kg z dorosłego krzewu, na przełomie maja i czerwca. Owoce nie opadają po dojrzeniu.
Wojtek – polska odmiana, wyselekcjonowana przez Zofię i Hieronima Łukaszewskich. Odmiana średnio-wczesna, plenna. Pokrój krzewu kulisty, o dużej sile wzrostu. Owocuje w pierwszej połowie czerwca. Wojtek jest ceniony ze względu na bardzo smaczne owoce, które mogą być zbierane zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Odmiana nadaje się do chłodni i dobrze znosi transport. Polecana zarówno jako odmiana deserowa, jak i na mrożonki, dżemy i soki. Owoce przejrzałe robią się miękkie. Średnia tendencja do osypywania się. Odmiana odporna na choroby i szkodniki.
Zojka – odmiana z polskiej selekcji. Krzew o słabej sile wzrostu. Odmiana wczesna – owocuje pod koniec maja. Zojka ma niską tendencję do osypywania się. Owoce zbiera się jednorazowo. Jedna z najsłodszych odmian. Zalecana do produkcji dla przetwórstwa.
Iga – krzew dorasta do 1,3 m i osiąga średnicę 2 m. Odmiana średnio – późna, dojrzewająca w połowie czerwca. Lekko słodkie owoce, o średniej wielkości. Jagody nadają się również do zbioru ręcznego, jak i mechanicznego. Dojrzewają w jednym terminie.
Tola – krzew dorasta do 1,3 m. Odmiana średnio – późna, dojrzewająca w połowie czerwca. Owoce średniej wielkości, jednak lekko słodkie i aromatyczne. Odmiana polecana na przetwórstwo.
Typ „A” – krzew dorasta do 1,5 m. Jedna z pierwszych polskich odmian, Dodatkowo doskonale dostosowana do naszego klimatu. Owoce duże i bardzo duże, słodkie. Nadają się zarówno na rynek deserowy, jak i do przetwórstwa. Odmiana o małej tendencji do osypywania się. Dobrze się przechowuje.
Leningradskij Welikan – odmiana pochodząca z Kamczatki; krzew dorasta do 1,7-2 m wysokości; owoce duże, cylindryczne lub wąskoowalne, niebieskie, pokryte woskowym nalotem, słodkie, bardzo aromatyczne; owocowanie bardzo obfite: od 2,5 do 5 kg z krzewu; owoce dojrzewają w połowie czerwca. Odmiana o słabej tendencji do osypywania owoców.
Uspiech – smak owocu zharmonizowany, ocena degustacyjna 4,2 (w skali 0-5); odmiana o późnym okresie dojrzewania (koniec czerwca). Owoce nie osypują się, do 2,2 cm; smak owoców doskonały, słodko-kwaśny, bez śladów goryczki, czy cierpkości. Odmiana o niskiej skłonności do osypywania się.
Ruben – krzew dorasta do 1,5 m i osiąga średnicę 2 m. Jest to odmiana późna i dojrzewa w drugiej połowie czerwca. Ruben ma bardzo smaczne owoce– słodkie i porównywane są smakowo do borówki amerykańskiej. Owoce są bardzo dobrej jakości – tak jak w przypadku odmiany Wojtek – i nadają się zarówno na rynek deserowy jak i przetwórczy. Owoce przechowują się dobrze i dobrze znoszą transport.
Rebeka – krzew dorasta do 1,2 m i osiąga średnicę 2 m. Jest to odmiana późna, która owocuje w drugiej połowie czerwca. Owoce duże i bardzo duże, słodkie. Odmiana zalecana do zbioru ręcznego.
Honey BeePBR – odmiana licencyjna, jej rozmnażanie jest zabronione. Odmiana kanadyjska. Krzew dorasta do 150 cm. Owoce smaczne, lekko kwaskowate. Jagody nie osypują się z krzewu – dojrzewają w drugiej połowie czerwca.
Boreal BeastPBR – odmiana licencyjna, jej rozmnażanie jest zabronione. Odmiana kanadyjska. Krzew o wzniesionym pokroju. Owoce smaczne, bardzo słodkie, lecz nie osypują się. Odmiana idealna do zbioru mechanicznego i przetwórstwa. Zbiór następuje późno, bo w lipcu. Wskazany zapylacz – HoneyBee, Aurora.
AuroraPBR – odmiana licencyjna, jej rozmnażanie jest zabronione. Odmiana kanadyjska. Krzew dorasta do 180 cm, jego pokrój jest wzniesiony. Owoce średniej wielkości, ale słodkie. Zbiór przypada na drugą połowę czerwca. Owoce nie osypują się. Wskazany zapylacz – HoneyBee.
Zobacz różne gatunki, które mamy w ofercie.
Borówka amerykańska
Oferujemy krzewy w różnym wieku. Szeroki wybór odmian umożliwia zaplanowanie zbioru owoców od lipca, nawet do pierwszych przymrozków.
Malina
Maliny od dawna były cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ich owoce idealnie nadają się do mrożenia, na dżemy, soki i konfitury.
Jeżyna bezkolcowa
Owoce jeżyny mają wysoką zawartość witaminy C i E oraz są bogate w minerały takie jak potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń.
Jagoda kamczacka
Owoce jagody kamczackiej mają wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne. Zawierają wiele witamin, mikro i makro elementów, polifenoli.
Mini kiwi (aktinidia)
W naszej strefie klimatycznej z powodzeniem można uprawiać kilka gatunków aktinidii o dużej mrozoodporności.
Żurawina wielkoowocowa
Owoce żurawiny mają dużą wartość odżywczą, smakową i leczniczą. Są one bogatym źródłem witaminy A i C oraz witamin z grupy B-kompleks.
Inne gatunki
W naszej ofercie znajdują się także mniej znane sadzonki krzewów jagodowych: sadzonki malinojeżyny oraz sadzonki świdośliwy.
Napisz do nas!
Jeśli masz pytania, napisz do nas. Odpowiemy w najszybszym możliwym terminie.
Przed przyjazdem prosimy o kontakt, w celu umówienia wizyty.
Obserwuj nas na: